Dla kogo?
Dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Ulga przysługuje podatnikom podatku dochodowego opłacającym podatek według:
- skali podatkowej 17-32%
- podatek liniowy 19%
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Co można odliczyć?
Odliczyć można koszty brutto wydane na:
- zakup materiałów do termomodernizacji
- wymianę starego źródła ciepła
- montaż odnawialnych źródeł energii w tym instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła
Ile można odliczyć?
Jeden podatnik może odliczyć do 53 000zł. Odliczenie można rozłożyć na okres do sześciu lat W przypadku małżonków będących współwłaścicielami kwota odliczenia przypada 53 000zł na jedną osobę. Maksymalna kwota odliczenia wyniesie 106 000 zł.
Jak odliczyć?
Składając roczne zeznanie podatkowe w Urzędzie Skarbowym od kwoty dochodu odliczmy koszt brutto wydany na termomodernizację.
Przykład:
Klient rozlicza się na podstawie skali podatkowej będąc w pierwszym progu podatkowym. Zakupił instalację fotowoltaiczną za kwotę 25000zł brutto. Roczny dochód klienta wyniósł 70 000zł. Po skorzystaniu z ulgi roczny dochód do opodatkowania wyniesie 45 000zł. Klient odliczył 4 250zł od kosztów poniesionych na montaż instalacji. Końcowy koszt instalacji wyniósł 20 250zł brutto.
Czy Ulga termomodernizacyjna łączy się z dofinansowaniem " Mój Prąd"?
Tak, korzystając z dofinansowania możemy skorzystać również z Ulgi termomodernizacyjnej. Od kwoty brutto wydanej na montaż instalacji fotowoltaicznej odejmujemy kwotę dofinansowania z programu "Mój Prąd". Pozostałą kwotę odliczamy w zeznaniu rocznym od dochodu na podstawie Ulgi Termomodernizacyjnej.